Крути: велич і трагедія подвигу
Сьогодні, 29 січня 2025 року, Україна вшановує 107-річницю героїчного подвигу молодих хлопців під Крутами. Далекого 1918 року вони стали на захист Києва від більшовицької навали. Наймолодшому з них було лише 16 років.
У час, коли в нашій державі точаться криваві бої та гинуть кращі сини і доньки України, найбільший обов’язок нинішнього та прийдешнього поколінь пам’ятати свою історію, події, які утвердили суверенність держави та зберегли незалежність української нації.
Серед таких – битва під Крутами 29 січня 1918 року.
Ці історичні події є нагадуванням того, що невпинна боротьба України проти агресора, яку ми називаємо російсько-українською війною, триває не одне десятиліття, а більше сотні років. Самовіддана, яскрава сторінка протистояння більшовицькому загарбнику в ході Української революції 1917-1921 років, є одним із перших символів беззаперечного героїзму та самопожертви молодого покоління в боротьбі за незалежність України.
Саме в цей день 1918 року кілька сотень молодих студентів, гімназистів та військових, в нерівних умовах бою, показали справжню відданість своєму народу. Незалежно від різного походження – чи то діти селян, робітників, чи то священиків – військові, студенти, гімназисти об’єдналися в єдиному прагненні – захищати Україну.
Юні відчайдухи стали прикладом для сучасників, і сьогодні, більш як через сторіччя, українська молодь продовжує виборювати незалежність своєї Батьківщини, аби назавжди перемогти оскаженілого ворога. Зі сльозами на очах спостерігаємо, як тисячі добровольців дивують світ силою своєї згуртованості, самопожертви та щирості, а відтак своїми вчинками доводять, що гідні пам’яті полеглих Героїв, які віддали своє життя за мир та свободу.
Завдяки сміливості та мужності юнакам вдалося завдати більшовикам втрат і затримати їхній наступ. Ця битва стала легендарною та символізує патріотизм і самопожертву молоді в боротьбі за Українську Незалежність.
В листопаді 2013 року студентська молодь однією з перших вийшла на Майдан Незалежності у Києві, розпочавши акцію громадянської непокори та Революції Гідності. Влада жорстоко розправилася з молоддю, але її дух залишався незламним.
У перші дні повномасштабного вторгнення російських окупантів, молодь стала одними із перших борців, хто взяв до рук зброю, бажаючи захистити європейське майбутнє своєї країни. Вони вступали до лав Збройних Сил України, часто не маючи бойового досвіду.
На початку березня 2022 року, неподалік від місця подвигу Героїв Крут, знову розгорілися бої захисників України з російськими окупантами. Напружені битви тривали в Мощуні, Ірпені, Макарові, де відважні українці, так само, як і тоді, протистояли ворогу і зараз продовжують чинити опір загарбникам на всіх напрямках фронту.
Молодь залишається однією з ключових сил у боротьбі за перемогу України.
«Бій під Крутами – це, безперечно, символ державотворення, бо молоді гімназисти своїм прикладом показали, що завжди будуть люди політично не заангажовані, здатні боронити кордони України, незважаючи на страх в будь-який момент загинути від кулі ворога. Якщо в нації немає таких символів, нація не може існувати», – наголошує на важливому значенні цієї дати кандидат історичних наук, етнолог Роман Тарнавський.
Зазвичай цього дня в закладах освіти та бібліотеках відбуваються заходи, присвячені подвигу Героїв Крут, аби діти і молодь знали українську історію та пам’ятали про тих, хто ціною свого життя виборював нашу державність.
Тож з великою вдячністю та водночас із сумом у серці ми завжди згадуватимемо Героїв, які поклали своє життя на вівтар священної боротьби за нашу свободу.
Пам’ятаємо тих, хто загинув у боротьбі за незалежну Україну. Шануємо наших захисників, які сьогодні відстоюють українську державу!
Слава Україні! Слава Героям!
(За матеріалами Інтернет видань).