Летичівська окружна прокуратура інформує та застерігає
До уваги жителів Летичівської громади!
Останнім часом, як на території всієї України, так і на території громад, на які поширюється юрисдикція Летичівської окружної прокуратури, збільшується кількість вчинених кримінальних правопорушень, пов`язаних із шахрайським заволодінням коштами громадян, зокрема, в мережі Інтернет.
Найбільш поширеними видами шахрайств є злочини, пов’язані із заволодінням персональними даними та реквізитами платіжних карток, які в подальшому, шахраї використовують для дистанційного зняття коштів з рахунків потерпілих через онлайн-банкінг, а також шахрайства, пов’язані з купівлею і продажем товарів в Інтернеті.
Також, в умовах воєнного стану, активізувалась і діяльність кіберзлочинців, які шляхом розміщення фішингових посилань на інтернет-ресурсах під виглядом соціальних виплат від державних та іноземних партнерів та організацій, отримують доступ до персональних даних банківських карток потерпілих та, у подальшому, здійснюють несанкціоноване зарахування коштів потерпілих на свою користь. Збільшилась і кількість телефонних шахрайств.
Так, упродовж 2024 року на території громад, на які поширюється юрисдикція Летичівської окружної прокуратури, вчинено 63 кримінальні правопорушення за фактами шахрайського заволодіння коштами громадян, з яких 42 – вчиненні з використанням інформаційно-комунікаційних систем та у сфері кібербезпеки (66, 7 % ).
Однією з причин такої ситуації є стрімка діджиталізація та цифровізація українського суспільства.
Разом із тим, щоб не стати жертвою шахраїв, громадянам необхідно дотримуватись простих правил безпеки, зокрема, і в мережі Інтернет.Уникайте відповідей на дзвінки від невідомих номерів або осіб, які представляються працівниками банків, міжнародних та благодійних організацій, не надавайте особисту інформацію – номери банківських карток, ПІН-коди, паролі інші особисті дані невідомим абонентам. Якщо ви купуєте речі, товари через мережу Інтернет переконайтесь, що продавець давно перебуває на ринку, почитайте відгуки про такого продавця, товар оплачуйте лише після отримання та впевненості у його якості. Зазвичай шахраї просять перерахування усієї суми коштів за товар, тому у такому випадку, щоб не стати жертвою шахраїв краще відмовитись, від покупки у такого продавця.
З метою отримання логінів, паролів, номерів банківських карток та іншої особистої інформації користувачів шахраї використовують фішингові посилання. Фішингове посилання означає, що користувачів намагаються ввести в оману в шахрайських цілях імітуючи посилання на авторитетний сайт.
Мета фішингу – отримання цінних даних, які можуть бути використані для викрадення грошових коштів громадян.
Задля уникнення такого виду шахрайства не переходьте за невідомими посиланнями, особливо якщо вони надходять вам за допомогою SMS – повідомлень, повідомлень у месенджери, на електронну пошту та сторінки у соціальних мережах. Перш, ніж переходити за посиланнями, які імітують можливість отримання соціальної, державної та міжнародної допомоги переконайтесь, про наявність інформації про такі програми, підстави отримання коштів, відповідно до таких програм на офіційних сайтах органів державної влади, місцевого самоврядування, з інших офіційних джерел.
Якщо Ви хочете завантажити матеріал з Інтернету на сайті, де не потрібна реєстрація, але від вас вимагають ввести адресу своєї електронної пошти, то, швидше за все, на вашу адресу будуть висилати рекламу або спам. У таких випадках користуйтеся одноразовими поштовими скриньками. А найкраще – нічого не завантажуйте з сумнівних сайтів. Якщо це можливо, просто скопіюйте і перенесіть в свій документ. А потім просто самостійно обробіть отриману інформацію.
Не відкривайте листи від невідомих вам користувачів (адрес). Або листи з сповіщенням про виграш в лотереї, в якій Ви не брали участь.
Якщо Вам в месенджер прийшло повідомлення від знайомого з проханням терміново вислати грошей або ж лист з незрозумілим файлом з проханням відкрити, нічого не відправляйте і не відкривайте! Спочатку передзвоніть йому і упевніться, що аккаунт не був зламаний зловмисниками.
Завжди будьте уважними і критичними до інформації, яку отримуєте в мережі Інтернет, а також під час телефонних розмов з невідомими абонентами. Намагайтесь залишатись спокійними і розсудливими.
Дотримання вищевказаних правил в мережі Інтернет та під час спілкування з невідомими абонентами вбережуть вас від шахраїв.
Прокурор Летичівської
окружної прокуратури Олена СУХОРУК.