День Південного Бугу — це ще одна нагода акцентувати увагу кожного з нас до проблем, пов’язаних зі збереженням нашої водної артерії, переглянути своє ставлення до природи, усвідомити необхідність бережливого використання кожної краплини цього дарованого Богом і природою водного плеса. Кабінетом Міністрів України у 2019 році затверджено 22 травня як дату святкування Дня Південного Бугу на офіційному рівні.
Основна мета свята – привернути увагу громадськості до першочергових завдань щодо захисту і забезпечення екологічно чистого стану Південного Бугу. Басейн Південного Бугу розташований у межах лісостепової та степової зон на території семи областей України: Хмельницької, Вінницької, Київської, Черкаської, Кіровоградської, Одеської та Миколаївської. Прямує вона до Чорного моря і територією Летичівської та Меджибізької громад.
Загальновідомо, що любов до природи, усвідомлення необхідності бережливого ставлення до неї формуються з дитинства. Здобувачі освіти Летичівської громади разом зі своїми педагогами активно включилися в місячник благоустрою «За чисте довкілля», який передбачав наведення порядку на територіях уздовж течії Південного Бугу. Показовим прикладом турботи про чистоту довкілля стали учні Летичівського ліцею №2. Юнаки й дівчата взяли активну участь у проведенні екологічної естафети «Зелена весна Хмельниччини», здійснивши прибирання прибережної зони річки Південний Буг.
Її мальовничі простори стали улюбленими місцями відпочинку жителів Летичівської громади та гостей селища. Особливо – урочище «Качатник» з піщаною мілиною, пологим берегом, березовим гаєм. Вкотре неприємно вразили стихійні сміттєзвалища побутових відходів. І так кожного року…На жаль, нічого не змінюються. Ліцеїсти активно включилися в прибирання, попрацювали з настроєм і на славу. Діти кличуть у свої ряди всіх небайдужих до долі Південного Бугу, стану навколишнього середовища, пропонують об’єднуватись навколо справи наведення порядку. Адже це наша річка, а громада – наш спільний дім і ми господарі у нім! Тож варто рішуче робити кроки до змін.
Довідково:
Південний Буг – це унікальна річка, води якої протікають винятково територією України, вона є другою за довжиною після Дніпра. Річка Південний Буг бере свій початок на Волино-Подільській височині поблизу с. Холодець Хмельницької області та впадає у Дніпро- Бузький лиман Чорного моря.
Південний Буг – єдина велика річка України, водозбірна площа якої повністю знаходиться в межах нашої держави. Її особливістю є те, що ця річка фактично має лише одну велику притоку – р.Синюху, яка утворюється внаслідок злиття річок Тікич та Велика Вись. Всього на території басейну Південного Бугу протікає 6594 річки, а на території Хмельницької області їх є близько 20. Площа басейну становить 63700 кв. км, довжина – 806 км.
Південний Буг – дивовижно мальовнича річка, особливо в середній і нижній течіях, де вона продирається крізь кристалічні породи Українського щита, формуючи фантастично мальовничі скелі, пороги і перекати. Якщо Дніпро – своєрідний символ України, то Південний Буг – символ її правобережної частини. Цей символ потрібно не тільки оберігати, а й відновлювати. Адже, на сьогодні існує ряд проблем природокористування в басейні річки Південний Буг. Це і нераціональне та екологічно-небезпечне водовикористання, і забруднення води, і порушення екологічної інфраструктури води, і багато інших. Бережімо ж наш Південний Буг для сучасників і для нащадків!