Уряд створив можливість для українців отримати безповоротно кошти на відкриття власної справи до 250 тисяч гривень. Як можна отримати зазначену допомогу та на що її можна витратити.
Військове вторгнення кривавого російського агресора негативно вплинуло на бізнес-активність підприємців в Україні. Це призвело до збільшення безробіття та посилення конкуренції за кожну нову вакансію, а також, зрештою, до зменшення заробітної плати. І це в умовах інфляційного загострення та поступової девальвації національної валюти.
Для того, щоб допомогти українцям у цій важкій ситуації, держава запровадила програми фінансової допомоги незахищеним категоріям населення, також є можливості подаватися на отримання міжнародної гуманітарної підтримки.
Однак не всім українцям потрібна соціальна допомога. Багато хто потребує не “рибу”, а “вудку” у вигляді змоги працювати, щоб отримувати достойні доходи для себе і своєї родини.
І саме для таких активних і амбітних громадян уряд на початку липня створив довгоочікувану можливість запустити власний бізнес в межах нової урядової програми “єРобота”. Вона дає можливість отримати від держави до 250 тисяч гривень для стартового капіталу.
Українцям варто активніше включатися до роботи на економіку і створювати власний бізнес, оскільки станом на зараз наша держава за цим показником удвічі відстає, наприклад, від сусідньої Польщі. Там при аналогічній кількості населення працюють 4 млн підприємців, а в Україні – лише близько 2 мільйонів.
Умови програми
Учасником програми може стати будь-який українець, який не працює на інших підприємствах та не веде інший бізнес. Для отримання гранту треба подати заявку через портал “Дія” чи будь-яке найближче відділення “Ощадбанку”, додавши до заявки власний бізнес-план.
Протягом 10 робочих днів експерти “Ощадбанку” та Державного центру зайнятості проведуть оцінку проекту, і якщо він відповідає критеріям програми, грантові кошти будуть виділені на реалізацію задуманого бізнесу.
При цьому держава надаватиме гроші не готівкою, а на окремий банківський рахунок. З цього рахунку можна буде купити обладнання, сировину, матеріали, закупити інструменти, частково оплатити оренду.
Розмір допомоги буде визначатися відповідно до його запиту, але не менше 50 тисяч гривень та не перевищує 150 тисяч гривень у випадку зобов’язання створити одне робоче місце після отримання мікрогранту та прийняття на нього працівника.
Отримати 250 тисяч гривень можна у випадку зобов’язання отримувача створити не менше двох робочих місць після отримання коштів.
Ризики і підводні камені
Безумовно, майбутній підприємець має враховувати, що ведення власної справи на відміну від роботи на когось несе за собою додаткові ризики та вимагає більшої відповідальності, особливо у такі важкі і непередбачувані часи, у яких ми зараз змушені жити.
Оскільки урядова програма спрямована, в тому числі на розвиток існуючого малого та середнього підприємництва, тому прогнозовано буде велика кількість заявок від уже працюючого бізнесу.
Такі суб’єкти в безпрограшному стані, отримані кошти вони зможуть безпосередньо вкласти в розвиток своєї справи, а не розпочинати все з нуля. Можливо, з цієї причини (плюс фінансування обмежене певною виділеною урядом сумою) матиме місце певна конкуренція під час розгляду заявок, що є додатковим стимулом для підприємців-початківців добре попрацювати над своєю ідеєю та її презентацією.
Поради експертів
Учасникам програми варто уважно звернути увагу на всі деталі грантового проекту, особливо на зобов’язання створити робочі місця.
Створення робочих місць в кількості, що залежить від очікуваної суми. Для отримання мікрогранту отримувач підписує договір про надання мікрогранту за формою, встановленою Мінекономіки. Таким договором встановлюються права та обов’язки отримувача мікрогранту, серед яких і є створення робочих місць залежно від розміру мікрогранту. Необхідно буде забезпечити нові робочі місця та сплачувати усі податки, збори як мінімум впродовж 3-х років.
При цьому важливим аспектом є цільове використання коштів.
Державний центр зайнятості, як орган, що приймає рішення про надання мікрогрантів, здійснюватиме постійні перевірки дотримання умов договорів та порядку використання мікрогрантів. У разі, якщо орган встановить факт нецільового використання мікрогранту, чи не зможе встановити факт використання коштів, отримувач буде зобов’язаний повернути кошти.
Також не менш важливим є строк використання коштів.
Отримувач мікрогранту матиме 6 місяців на використання отриманих коштів. У разі невикористання отримувачем протягом шести місяців з дати отримання мікрогранту або використання мікрогранту не в повному обсязі протягом зазначеного періоду невикористані кошти після завершення цього строку треба буде повертати.
Українська економіка і фінансова система зараз знаходяться у достатньо крихкому стані, оскільки традиційні надходження до державного бюджету – податки від працівників і бізнесу суттєво скоротилися, а видатки – помітно зросли. Зовнішня фінансова підтримка дуже допомагає держбюджету звести кінці з кінцями, але важливим також є і відновлення роботи національного бізнесу.
Грантова урядова програма на створення власного бізнесу – це інструмент залучити громадян до роботи національної економіки, створити додаткові робочі місця та збільшити податкові надходження до бюджету в майбутньому.
Важливо тепер уповноваженим особам провести детальну верифікацію усіх поданих заявок, щоб гроші отримали дійсно ті громадяни, які підготували реалістичний бізнес-план та мають життєздатну бізнес-ідею. Чим активніше буде працювати українська економіка та сміливішими будуть громадяни у своїх прагненнях, тим швидше зможемо перемогти ворога і повернутися до мирного життя.