Відділ з питань надзвичайних ситуацій та цивільного захисту населення Летичівської селищної ради радить і застерігає
Шановні жителі Летичева та громади!
Напередодні свята Водохреща звертаємо вашу увагу на можливі небажані наслідки для здоров’я та закликаємо утриматися від купання в несанкціонованих місцях.
Місцем купання та проведення обрядових заходів, де буде забезпечено чергування працівників ГУ ДСНС у Хмельницькій області, служби екстреної медичної допомоги та охорони громадського порядку, визначено Джерело Святого Пантелеймона та купіль біля приміщення сезонного аварійно-рятувального поста на річці Південний Буг по вул. Багрія Олександра. Рекомендуємо проводити ритуал Водохреща саме у цьому місці. Рятувальники будуть здійснювати патрулювання 19 січня з 11.00 до 15.00 год.
Ні в якому разі не купайтеся в стані алкогольного сп’яніння! Намагайтесь уникати переохолодження. Бережіть своє здоров’я і життя.
Виявляйте особливу пильність та обережність при використанні свічок. Тримаючи свічку в руках, слідкуйте за тим, щоб вогонь не потрапив на власні або чужі речі, які можуть миттєво спалахнути. Не залишайте без нагляду церковні атрибути (лампадки та запалені свічки) після служби, які забираються додому.
Не можна розпочинати хрещенські заходи без представників служб порятунку і медичних працівників та купання дітей без нагляду батьків чи дорослих. Забороняється пірнати у воду безпосередньо з льоду. При груповому купанні, кількість людей, що знаходиться у воді, не повинна перевищувати трьох осіб.
У жодному разі не пірнайте у воду одразу, а заходьте в ополонку повільно й обережно. Уникайте великого скупчення людей біля купелі. Пам’ятайте, що глядачі не повинні виходити на кригу, а бажаючим зануритися слід по черзі обережно підходити до ополонки.
У свята чимало людей мають звичку вживати алкогольні напої. Серед необізнаних громадян побутує думка, що алкоголь має властивість зігрівати не тільки душу, а й тіло. Та саме у стані алкогольного сп’яніння збільшується вірогідність стати жертвою власної необачності. А для того, щоб не спровокувати проломлення льоду, не можна під’їжджати до купелі на автотранспорті.
Перед тим, як прийняти рішення зануритися в крижану воду, обов’язково треба проконсультуватися з лікарем щодо стану власного здоров’я. І якщо він виявить протипоказання, то краще утриматися від традиційних купань.
Також усім відвідувачам хрещенської купелі необхідно знати: в ополонці необхідно бути всього кілька секунд – зазвичай не більше трьох, – потім потрібно перевдягнутися у теплий одяг і піти в тепле приміщення або автомобіль, де відразу випити гарячого чаю з медом.
Якщо ви виявили у себе озноб, тремтіння, блідість, а згодом і посиніння шкіри, губ, біль у пальцях рук та ніг, можете сміливо констатувати переохолодження!
При легкому переохолодженні достатньо тепло вдягнутися, випити гарячий солодкий чай або каву, щоб зігрітися. Але, якщо переохолодження тривало досить довго, воно може перейти в обмороження, тобто пошкодження тканин у результаті дії низьких температур.
Обмороження може виникнути не тільки при сильному морозі, а й при достатньо теплій зимовій погоді. Його розвитку сприяє вологе повітря та вітер. Причиною обмороження можуть стати: мокре та тісне взуття, тривале перебування у нерухомому стані на вітрові, в снігу, а також хвороби і алкогольне отруєння. Також обмороження може виникнути, якщо на морозі торкатися металу голими руками.
До обмороження більш схильні пальці, кисті, стопи, вуха та ніс. При першому ступені обмороження шкіра блідне, знижується чутливість уражених ділянок, а після зігрівання спостерігається почервоніння та набряк.
При другому ступені ураження шкіра набуває синьо-багрового відтінку і на її поверхні з’являються пухирі з прозорою рідиною. При цьому людину знобить, підвищується температура тіла. Третя й четверта стадії супроводжуються відмиранням тканини, ризиком розвитку гангрени.
Якщо побіліли щоки, ніс, вуха, достатньо розтерти їх рукою до почервоніння і появи поколювання. Не можна розтирати обморожене місце снігом, тому що сніг не зігріває, а ще більше охолоджує та ушкоджує шкіру. Ні в якому разі не можна поливати обморожені ділянки гарячою водою! Якщо з’явилося напухання відмороженого місця або пухирі – не можна робити розтирання. Потрібно покласти на відморожене місце пов’язку з товстим прошарком вати та доставити постраждалого до лікарні. Людину з будь-яким видом відмороження необхідно помістити в тепле приміщення і дати йому гарячий чай або каву.
Нехай Різдвяно-новорічні дні будуть безпечними і сповненими позитиву, залишать по собі лише світлі й теплі спогади! Будьте обачними та обережними! Дбайте про своє здоров’я і життя!