Летичівський ЦСС інформує:
Однією із самих неприємних тем у вихованні дитини є, звичайно, крадіжка. Коли трьохрічний малюк бере без дозволу чужу іграшку, у цьому немає нічого страшного, адже до трьох років дитина не розмежовує такі поняття як твоє і моє, але чим старшою стає дитина, тим серйознішими і усвідомленими стають такі вчинки. І тоді у мами з татом виникає питання – що робити, якщо дитина краде?
Насамперед, не слід одразу після першого разу уявляти свою дитину в наручниках та за ґратами. Насправді, якщо вчасно звернути на це увагу, з дітей-злодіїв виростають порядні люди. Тому спочатку слід розібратися, в чому ж насправді причина крадіжки, та що саме змусило дитину вкрасти.
Фахівці виділяють декілька основних причин дитячого крадіжки:·
Велике бажання мати річ, яка сподобалася.
Наприклад, у магазині Ви відмовили дитині в покупці нової іграшки. Відчайдушно бажаючи мати цю річ, він краде її.·
Невпевненість у собі та бажання підтвердити власний статус .
Ця причина швидше відноситься до підлітків. „У друзів є модна річ, а у мене – ні. Значить, я гірший, ніж вони. Ось отримаю річ і стану краще. Але батьки не купують, отже, треба вкрасти”.Або ж друзі крадуть у щось супермаркеті та пропонують приєднатися. Ну, як тут відмовишся?·
Психологічна незадоволеність.
Багато випадків, коли результатом неуваги з боку хоча б одного з батьків стає крадіжка. Увагу батьків зазвичай привертають гучними вчинками, і це якраз той самий випадок. І для дитини не важливо – добрий вчинок чи поганий. Завдання: отримати увагу.·
Нестача виховання та сили волі.
Той випадок, коли дитина не зовсім розуміє, чому не можна брати чуже. Їй не розповідають, звідки з’являються гроші, товари, скільки коштують, яка цінність у кожної речі.
Що ж робити, коли дитина щось вкрала?
Дитина має знати, що Ви знаєте про ситуацію і готові говорити про це. Для початку з’ясуйте, чи дійсно саме Ваша дитина вчинила крадіжку. Якщо це так, то потрібно розбиратися із проблемою. Спробуйте зрозуміти, чому він це зробив. Не можете зрозуміти? Акуратно спитайте. Скажіть, що ви не перестали його любити, допоможіть пережити ситуацію і виправити її, підтримайте. Дитині соромно, у будь-якому випадку, навіть якщо вона не показує цього. Поясніть, що красти погано. Хоч би як банально звучала ця порада. Нагадуйте дитині про те, що ви цінуєте та пишаєтеся ним, але дуже засмучені крадіжкою. Покажіть, що ситуацію можна виправити та разом вирішіть, яРозповідайте про те, які можуть бути наслідки крадіжки, про покарання за такі вчинки. Також розповідайте про наслідки крадіжки і для інших людей – наприклад, що продавців штрафують за те, що у них з магазину зник товар.
Пояснюйте дитині, що мати все одразу навряд чи вийде. Якщо ти щось хочеш, то це «фінансова мета», і потрібно визначити ціну бажаного. Навчіть дитину заощадити, накопичити, щоб купити річ.
Дивіться разом із дитиною повчальні історії, казки, мультики. Варто тільки пошукати – в інтернеті Ви знайдете безліч історій та мультфільмів для дітей про крадіжки. А для розмови з підлітком краще обрати цікаві фільми та історії з реального життя. І у процесі обговорення будьте співрозмовниками. Не треба брати на себе участь «вчителя». Це лише відштовхує.
Постійно розвивайте у дитини впевненість у собі, підвищуйте його самооцінку. Тоді шанс, що його візьмуть на „слабо” і спровокують на крадіжку буде мінімальним.
Приділяйте максимум уваги дитині, адже інколи крадіжка – це просто сигнал для батьків про те, що дитина хоче, щоб її просто почули.
Звичайно ж, результат залежить і від того, у якій формі проходить перехідний вік у підлітка. Когось буде просто присоромити, а є ті, для кого батьки вже давно перестали бути авторитетом. Не завжди легко впоратися самим. Тому обов’язково слід звернутися за допомогою до психолога.