Інформує відділ культури, національностей та релігій
6 липня на мальовничому березі Південного Бугу селища Летичів відбулося народно-обрядове свято Івана Купала під назвою “На Івана, на Купала”. Організатори свята подбали аби у заході взяли участь жителі громади майже усіх вікових категорій. Уся святкова програма насичена елементами театралізованого дійства, за участю молоді селища та артистів Летичівського будинку культури.
Цього дня ми святкуємо одне з головних свят календаря слов’янських народів – величне Купальське свято. Воно співпадає з Різдвом Івана Хрестителя і з найдавніших часів відоме у слов’ян як свято Сонця, зеленої косовиці і зрілості літа, є одним із чотирьох головних свят сонячного календаря.
Саме в цей час літнє сонце приходить до зеніту і надає всьому живому надзвичайної сили і родючості. Три головні символи Івана Купала – вогонь, вода і трави у це свято набувають магічної сили, можуть очистити душу людини від гріхів і омолодити тіло.
Дівчата, за звичаями, плели купальські віночки, аби пустити їх на воду, прикрашали деревце Марену. Молодь зустрічала Водяника, розпалювала Купальське багаття, водили хороводи навкруг нього, спалювали мішечки з мотлохом, даруючи, в свою чергу, гостям свята по гілочці від купальського деревця Марени, бажаючи всіляких домашніх гараздів.
Особливого колориту святу додали виступи художніх колективів та солістів Летичівського будинку культури, Цетру творчості та аматорських колективів Летичівської громади.
У пісенному супроводі гурти дівчат з букетами квітів вели танок, плели та приміряли віночки, кидали у воду, а хлопці виловлювали віночки дівчат. Прозвучали пісні “На Івана на Купала що Іван робить”, “На Івана нічка мала”, “Ой за городом вишневий сад”, “Ой за городом біла глина”, “Ой як же, мамцю…”,“Ой ходить, ходить подоляночка”, “Ой на Івана на Купала”, “Ой пливи, віночку”, “Ой не рости, кропе”, “Ой як легко молодому женитися”, “Ой там на Купала, жаба в борщ упала…”, “Ой нині свято”. Все дійство було переплетене цікавими іграми та конкурсами на завзяття, майстерність та силу, а переможці отримали пам’ятні подарунки. У концертній програмі пісню “Купальська” виконували Л.Лескова та І.Марчук, народний вокальний ансамбль “Кульбаба” вітав присутніх піснями “Ой піду я в ліски”, “Де ти, милий, ночував”. На Купальській вікторині Інна Марчук співала пісню “Цвіте калина”.
Відбулися захопливі конкурси “Біг в шароварах”, “Довга коса – дівоча краса”, силовий конкурс на піднімання гирі “Супер-богатир Летичева”, командна гра “Загаси вогонь” під супрровід музичних творів: “Чар-зілля” – співала Людмила Балинська, “У перетику ходила” у виконанні Людмила Лескової, “Як вечір звечоріє” співав Вячеслав Довгалюк.
Надвечір розпочалась традиційна забава у вправності стрибків через купальську ватру та святкова дискотека.
Треба вірити, що у нашому житті усе існує відносно чогось, підтримувати та відроджувати традиції, і все це обов’язково допоможе у сцілені наших душ.