Інформує Департамент агропромислового розвитку Хмельницької ОДА
Україна є аграрною країною з величезним потенціалом. Агропромисловий сектор області демонструє постійний ріст та займає значну частку валового внутрішнього продукту, що позитивно впливає на розвиток економіки в цілому, стимулює розвиток промисловості та створенню нових робочих місць. Важливою ланкою в агропромисловому виробництві є галузь бджільництва. У живій природі, завдяки запиленню ентомофільних рослин — медоносні бджоли стали важливим елементом підтримання встановлених багатосторонніх зв’язків у тваринному і рослинному світі. Запилення бджолами посівів і насаджень сільськогосподарських культур збільшує їх врожайність, а отже і їх валовий збір з одиниці площ посівів.
Незважаючи на проведену інформаційну роботу в Україні вже у 2019 році має місце протрава бджіл, в тому числі і на теренах Славутського району Хмельницької області загинули робочі бджоли.
З метою попередження протрави бджіл, в черговий раз, наголошуємо про необхідність дотримання вимог щодо застосування пестицидів і агрохімікатів. Юридичні та фізичні особи, які проводять діяльність з вирощування сільськогосподарських культур, зобов’язані дотримуватись діючих нормативно-правових актів, що передбачають охорону бджіл від отруєння, а саме ст.ЗО, 37-40 Закону України «Про бджільництво» від 22.02.2000 року № 1492-ІІІ (зі змінами), розділу 7 Інструкції щодо цопередження та ліквідації хвороб і отруєнь бджіл, затвердженої наказом Головного державного інспектора ветеринарної медицини від 30.01.2001року №9.
Звертаємо увагу, що статтею 27 Закону України «Про бджільництво» визначено, що охорона бджіл забезпечується, в тому числі і органами місцевого самоврядування, шляхом: вжиття заходів щодо запобігання розоренню та навмисному знищенню бджолиних сімей, надання ветеринарно- санітарної допомоги з метою профілактики та лікування захворювань бджіл, сприяння безперешкодному перевезенню (кочівлі) пасік, організації наукових досліджень, спрямованих на охорону бджіл, проведення через засоби масової інформації пропаганди зайняття бджільництвом та необхідності охорони бджіл, реклами продуктів бджільництва, забезпечення оптимальної кількості бджолиних сімей в ареалах їх розселення, сприяння діяльності, спрямованій на збереження бджіл, організації державної підтримки бджільництва.
Статтею 10. Держава гарантує додержання прав і законних інтересів пасічників у галузі бджільництва. Пасічники, здійснюючи господарську діяльність у галузі бджільництва, мають право приймати з власної ініціативи будь-які рішення, що не суперечать законодавству України. Пасічники мають право на оскарження в суді рішень, дій чи бездіяльності органів державної влади, органів місцевого самоврядування, їх посадових і службових осіб.
Згідно статті 12. Фізична або юридична особа з метою зайняття бджільництвом формує пасіку з бджолиних сімей, яка може мати підсобне приміщення, інвентар і обладнання та розміщується на відповідній земельній ділянці. Кількість бджолиних сімей, що може утримуватися юридичними та фізичними особами, не обмежується.
Сьогодні в області утримується понад 300 тис. бджолиних сімей, в тому числі в сільськогосподарських підприємствах понад 2,5 тис. шт. На виконання статті 9 Закону України «Про бджільництво» з метою збереження, відтворення та розповсюдження українських степової породи бджіл в ареалах їх природного розселення в Хмельницькій області створено племінний бджолорозплідник (ПОП «Прибузькі медобори» -Летичівського району) та племінну пасіку (ФОП- Савіцький Юрій Віталійович- Хмельницький район) , які займаються селекцією і репродукцією бджіл та їх поширенням (реалізацією).
Враховуючи вищевикладене, з метою попередження протрави бджіл, їх збереження, відтворення та розповсюдження української степової породи бджіл (районована порода для Хмельницької області) просимо Вас, сприяти розвитку галузі бджільництва на території Вашої об’єднаної територіальної громади з дотримання діючих нормативно-правових актів.