День українського добровольця — свято, що відзначається в Україні 14 березня. В цей день 2014 року перші 500 бійців-добровольців Самооборони Майдану (вчителі, лікарі, бібліотекарі, студенти) після багатомісячної боротьби у Києві прибули на полігон Нові Петрівці для формування першого добровольчого батальйону та почали підготовку до участі в боротьбі за суверенітет і територіальну цілісність України. Після короткого навчання розпочався бойовий шлях першого добровольчого батальйону.

12 березня 2018 року Національний банк України ввів в обіг пам’ятну монету “День українського добровольця” Ця монета продовжила серію “Збройні Сили України” та присвячена самовідданості, мужності й героїзму захисників незалежності, суверенітету і територіальної цілісності України — учасникам добровольчих формувань, які стали гордістю українського народу. Монета номіналом у 10 гривень вийшла тиражем у 1 млн штук.
На аверсі монети у центрі розміщено стилізовану композицію — над схрещеними мечами зображено Фенікса як символ відродження. На реверсі — на рельєфному тлі зображено карту України з написом “Хто, якщо не миˮ.
З метою вшанування мужності та героїзму захисників незалежності, суверенітету та територіальної цілісності України, сприяння дальшому зміцненню патріотичного духу в суспільстві, посиленню суспільної уваги та турботи до учасників добровольчих формувань та на підтримку ініціативи громадськості Верховна Рада України 17 січня 2017 року прийняла постанову №4251 «Про встановлення Дня українського добровольця», який відзначається щорічно 14 березня.
Хоч це Свято і є новим для національного календаря України, проте явище, якому воно присвячено, споконвіку супроводжує дружній український народ.
Яскрава національна риса, благословення і традиція українського народу – бути небайдужим до свого сьогодення та майбуття, до долі своїх дітей, честі і пам’яті своїх славних батьків.