Інформує земельний відділ селищної ради
На зустрічі Максима Мартинюка із майже 90 представниками ОТГ, які зібрались у Києві на навчальний семінар, доволі складна тема якого в перекладі на людську мову звучить так: «Як через недосвідченість не спустити на вітер ресурси та повноцінно скористатись повноваженнями, які центральна влада передала на місця, зокрема в земельній сфері».
Мали змістовну розмову.
Ухвалюючи рішення про передачу державних земель сільгосппризначення за межами населених пунктів у комунальну власність об’єднаних територіальних громад, Уряд виходив із переконання, що найбільш ефективно розпорядитись землею зможуть ті, хто безпосередньо живе на цій землі. Ці люди уже довели свою громадську активність і готовність брати на себе відповідальність, власне, утворивши ОТГ. І таким керівникам щиро хотілось дати повноту повноважень, щоб вони мали всі можливості приймати рішення в інтересах своїх громад.
У грудні ми завершимо передачу ОТГ майже 1,5 млн га сільгоспземель. У наступному році, враховуючи, що об’єднання громад триває, ми продовжимо цей процес.
Під час дискусії мене попросили дати кілька порад, як забезпечити ефективне використання безцінного земельного ресурсу. Продублюю їх тут – можливо вони стануть в нагоді представникам ОТГ або тим громадам, які тільки розмірковують над об’єднанням.
- Не знижуйте ставку оренди, за якою ви отримали землі від Держгеокадастру, хоч можливо орендарі і будуть вас спонукати до цього. Свідоме зниження із 20% до 3% – це постріл собі в ногу, оскільки підриває місцевий бюджет, куди надходять кошти. Одразу скажу, що поки одіозних рішень в цьому напрямі не було і, сподіваюсь, не буде.
- Утримуйтесь всіма можливими способами від масової роздачі по 2 га землі під ОСГ. Звичайно, є категорії громадян, чий соціальний статус робить таку передачу виправданою, і моя порада не стосується таких випадків. Але технічне отримання землі для передачі її на наступний день в оренду агрохолдингу – це напевне не те, до чого потрібно прагнути. Нехай агрохолдинг іде на аукціон і платить ринкову ставку оренди (див. пункт 3).
- Продовжуйте практику земельних аукціонів. Немає більш конкурентного способу розпорядитись землями. За 10 місяців поточного року середня річна орендна ставка на аукціонах Держгеокадастру – 19%. Це понад 5000 гривень живих грошей за гектар.
- Не забувайте, що ви несете відповідальність і за майбутній розвиток громади, а для його забезпечення вам потрібна земля, вільна від обтяжень. Насосні станції, свердловини, колектори, санітарні зони до них тощо – вам доведеться робити багато інфраструктурних об’єктів, базис для яких треба забезпечити вже сьогодні.
- Створіть план розвитку території і керуйтесь ним при ухваленні рішень із розпорядження землями. Дуже просто роздати землю, складно її потім викуповувати для суспільних потреб.
Успіхів.
Я впевнений, що у вас все вийде
Максим Мартинюк-Голова Державної служби України з питань геодезії, картографії та кадастру.