Інформує сектор з питань державної реєстрації
До сектору з питань державної реєстрації звернувся громадянин К. із запитанням щодо можливості проведення державної реєстрації права власності на будинок, який придбаний померлою у 2007 році, однак не був нею зареєстрований (інформація станом на 14.11.2018 р.).
Відповідь. Згідно зі статтею 182 Цивільного кодексу України право власності та інші речові права на нерухомі речі, обтяження цих прав, їх виникнення, перехід і припинення підлягають державній реєстрації.
Відповідно до частини першої статті 2 Закону України “Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень” державною реєстрацією речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень є офіційне визнання і підтвердження державою фактів набуття, зміни або припинення речових прав на нерухоме майно, обтяжень таких прав шляхом внесення відповідних записів до Державного реєстру речових прав на нерухоме майно.
Державній реєстрації в безспірному порядку підлягають лише ті права, які спадкодавець набув за життя, однак з тих чи інших причин не зареєстрував. Раніше, якщо права на момент їх виникнення підлягали державній реєстрації, то відсутність такої реєстрації не давала можливості оформити спадкові права. Сьогодні законодавець надав можливість вносити до Державного реєстру прав інформацію про право власності спадкодавця, що набуто ним за життя.
Реєстрація права власності спадкодавця за заявою спадкоємця є наслідком не виникнення права власності спадкодавця в момент такої реєстрації, а офіційне визнання і підтвердження державою факту набуття спадкодавцем речових прав на нерухоме майно, що відбулось в нього за життя.
Отже, для того, щоб зареєструвати право власності за померлою особою спадкоємець повинен звернутись із заявою до державного реєстратора. Разом із заявою заявник повинен подати:
документи, які підтверджують набуття спадкодавцем права власності на нерухоме майно за життя;
витяг із Спадкового реєстру про наявність заведеної спадкової справи
документ, що містить відомості про склад спадкоємців, виданий нотаріусом чи уповноваженою на це посадовою особою органу місцевого самоврядування, якими заведено відповідну спадкову справу.
Що стосується строку, протягом якого має бути проведена державна реєстрація, то він складає п’ять робочих днів з дня реєстрації заяви у Державному реєстрі прав. Також заявник має сплатити адміністративний збір у сумі 180 гривень.