Інформує відділ муніципальної інспекції з благоустрою
Настає осінь, стоять погожі дні. В розпалі сількогосподарські роботи, після яких на городах залишається багато бадилля та іншої рослинності. Деякі громадяни вирішують проблему «зачищення» території дуже просто – спалюють рослинність. Від спалювання рослинності, її залишків або твердих побутових відходів, погіршується стан атмосферного повітря. Під час горіння вивільняються небезпечні, а часом і канцерогенні речовини, які викликають захворювання дихальних шляхів, знижують імунітет людини. Дим містить у своєму складі оксид азоту, чадний газ, важкі метали та одну з найотрутніших для організму речовин – діоксин. Із тліючого листя і бадилля виділяється бензопірен, що здатен викликати у людей ракові захворювання. Шкода від спалювання листя і сухої трави надзвичайно небезпечна.
На превеликий жаль, ми рідко надаємо цьому ваги.
Внаслідок цього все гострішою постає проблема спалювання бур’яну, листя і сухої трави на території нашої громади. У вечірній час вікна доводилося щільно закривати.
Спалювання рослинних залишків є прямим порушенням низки норм чинного законодавства, а саме: статті 50 Конституції України, статей 9 та 12 Закону України «Про охорону навколишнього природного середовища», статті 16 Закону України «Про охорону атмосферного повітря», пунктів 3.6.14., 3.7.4. Правил утримання жилих будинків та прибудинкових територій, пунктів 3.6., 6.4.2. Правила утримання зелених насаджень у містах та інших населених пунктах України, Закону України «Про благоустрій в населених пунктах». Відповідаючи на питання: «А що ж треба робити з опалим листям і залишками рослинності?» можна сказати, що найбільш «дружнім» у відношенні до довкілля є компостування.
Починаючи боротьбу із паліями у своєму населеному пункті, ви повинні пам’ятати, що закон у будь-якому випадку на вашій стороні. Викладені вище факти є непереборним доказом того, що спалювання рослинних решток несе численні загрози здоров’ю людини. Керуючись ст. 50 Конституції України, яка гарантує кожному безпечне для життя і здоров’я довкілля, кожен з нас має законне право боротися із паліями. Згідно статі 77-1 Кодексу України «Про адміністративні правопорушення» самовільне випалювання стерні, луків, пасовищ, ділянок із степовою, водно-болотною та іншою природною рослинністю, рослинності або її залишків та опалого листя на землях сільськогосподарського призначення, у смугах відводу автомобільних доріг і залізниць, у парках, інших зелених насадженнях та газонів у населених пунктах без дозволу органів державного контролю у галузі охорони навколишнього природного середовища або з порушенням умов такого дозволу, а так само невжиття особою, яка одержала дозвіл на випалювання зазначеної рослинності або її залишків та опалого листя, заходів щодо своєчасного їх гасіння – тягнуть за собою накладення штрафу на громадян від десяти до двадцяти неоподатковуваних мінімумів доходів громадян і на посадових осіб – від п’ятдесяти до сімдесяти неоподатковуваних мінімумів доходів громадян.
Ті самі дії, вчинені в межах територій та об’єктів природно-заповідного фонду, – тягнуть за собою накладення штрафу на громадян від двадцяти до сорока неоподатковуваних мінімумів доходів громадян і на посадових осіб – від сімдесяти до ста неоподатковуваних мінімумів доходів громадян.
Відповідно до статті 152 Кодексу України «Про адміністративні правопорушення» порушення державних стандартів, норм і правил у сфері благоустрою населених пунктів, правил благоустрою територій населених пунктів – тягнуть за собою накладення штрафу на громадян від двадцяти до вісімдесяти неоподатковуваних мінімумів доходів громадян і на посадових осіб, громадян – суб’єктів підприємницької діяльності – від п’ятдесяти до ста неоподатковуваних мінімумів доходів громадян.
Тому, шановні жителі Летичівської громади, під час прибирання своїх присадибних ділянок і городів Летичівська селищна рада наполегливо просить утримуватись від розведення вогнищ і спалювання листя, рослинності, сухостою, тощо. Нагадуємо, що це заборонено законодавством України та передбачає адміністративну і кримінальну відповідальність з відповідним накладенням штрафів.
Просимо небайдужих громадян повідомляти про факти підпалу за телефоном 9-14-50.
Боротьба з палінням – це не пропозиція, не вибір, це обов’язок кожного на шляху до збереження екології природнього середовища і здоров’я громадян.