Отруєння цілої родини на Одещині спричинила бліда поганка. Даний гриб є найнебезпечнішим серед отруйних грибів. Тому, щоб убезпечити себе та рідних у розпал грибного сезону скористайтеся корисною інформацією.
Бліда поганка – гриб з роду мухоморів, відноситься до отруйних грибів. Даний вид грибів росте в листяних і змішаних лісах на родючих грунтах у місцях із задовільною освітленістю. Найчастіше гриб утворює мікоризу із різними листяними породами деревних рослин і чагарників (бук, дуб, береза, клен, липа, ліщина). Гриби даного виду ростуть групами, рідше поодиноко, плодоносять в кінці літа – восени. Бліда поганка зустрічається відносно часто в помірних широтах Європи, Північної Америки, в областях Азії з помірним кліматом.
Гриб бліда поганка має характерні риси. Плодове тіло складається з шляпки та ніжки, у молодого гриба покрито плівкою. Розміри шляпки від 5 до 15 см, її забарвлення оливкове, сірувате або зеленувате. Форма шляпки гриба може варіювати від плоскої до напівсферичної, краї її рівні, поверхня волокниста. Бліда поганка має соковиту білу м’якоть, колір якої не змінюється при пошкодженні, а солодкуватий смак і запах виражені слабо. Не прикріплені до ніжки пластинки шляпки розташовані густо, білого кольору.
М’ясисто-волокниста ніжка гриба циліндричної форми, потовщена в основі. Довжина її коливається від 8 до 16 см, а діаметр від 1 до 2,5 см. Забарвлення ніжки таке ж, як шляпки блідої поганки. Найчастіше на ній помітний муаровий малюнок. Пластинки ніжки білого кольору, м’які, розташовані вільно. У верхній частині ніжки блідої поганки помітне тонке плівчасте кільце, в нижній – в області бульбоподібного потовщення ніжка укладена в мішкоподібну плівку білого або зеленуватого кольору. Дані плівки є залишками покривала гриба.
Споровий порошок гриба білого кольору. Спори округлі, розміри їх становлять 7-8 мкм.
При описі блідої поганки відзначається схожість цього гриба з деякими їстівними видами (печериця, сироїжка зелена і зеленувата, сироїжка з поплавками). Але така характерна особливість, як наявність плівчастих кілець, властива тільки блідої поганці та не зустрічається у вищевказаних видів їстівних грибів. Є ще ряд ознак, за якими досвідчені грибники розрізняють гриби.
Бліда поганка є одним з найнебезпечніших отруйних грибів. Всі частини гриба однаково отруйні, в тому числі спори. Теплова обробка не зменшує дію токсинів. Отрути блідої поганки поділяють на дві групи: аманітіни та фаллоідіни. Вони впливають, в основному, на печінку, руйнуючи печінкові клітини. А фаллолізін також викликає пошкодження клітин крові.
Отруєння блідою поганкою характеризується тим, що симптоми з’являються через тривалий час (від 6-12 до 30 годин) після вживання грибів у їжу, коли розвиваються незворотні зміни внутрішніх органів – печінки, нирок, серця. У людини з’являються інтенсивні болі в животі, блювота, частий рідкий пронос, жовтяниця. Після появи симптомів ймовірність летального результату дуже висока через блискавичний розвиток токсичного гепатиту та серцево-судинної недостатності, а лікування в більшості випадків виявляється неефективним.