Інформує Сектор з питань охорони праці
У Летичівській селищній об’єднаній територіальній громаді створено Сектор з питань охорони праці та прийнято на роботу завідувача сектором (інспектора праці) – Кушнір Марину Валеріївну.
Відповідно до ст. 34 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» до віддання об’єднаної територіальної громади належить здійснення контролю за додержанням законодавства про працю з питань:
- своєчасної та у повному обсязі оплати праці;
- додержання мінімальних гарантій в оплаті праці;
- оформлення трудових відносин.
З метою попередження порушень законодавства про працю на території Летичівської селищної об’єднаної територіальної громади розпочалася інформаційно-роз’яснювальна робота інспектора праці з гаслом: «Що потрібно знати про перевірки у сфері праці?». Робота направлена на інформування про найбільш ефективні способи дотримання трудового законодавства та роз’яснення щодо легалізації трудових відносин, яке на сьогодні є надзвичайно актуальним, адже існує чимало випадків, коли роботодавці уникають легального використання робочої сили, та не укладають передбачені законодавством трудові договори.
З робочим візитом Марина Кушнір відвідали магазини, які працюють на території громади, де відбулася зустріч з найманими працівниками та роботодавцями і роз’яснено негативні наслідки роботи без укладення трудового договору. Присутнім роздали інформаційні буклети, які були розроблені інспектором та надали роз’яснення щодо вимог трудового законодавства.
При проведенні інформаційно-роз’яснювальної роботи було наголошено, що відповідно до Закону України «Про Державний бюджет України на 2018 рік» мінімальний розмір заробітної плати встановлено з 1 січня в розмірі 3723 гривень. З цього часу роботодавці зобов’язані щомісяця виплачувати працівнику за повний відпрацьований місяць заробітну плату не менше 3723 грн.
Згідно зі статтею 265 Кодексу законів про працю України за допуск працівника до роботи без оформлення трудового договору юридичні та фізичні особи – підприємці, які використовують найману працю, несуть фінансову відповідальність у розмірі 30 мінімальних зарплат за кожного працівника.
У зв’язку з поширенням підміни трудових відносин роз’яснено, що виконання працівником роботи на підставі цивільно-правового договору, який містить ознаки трудового договору, вважається допуском працівника до роботи без оформлення трудових відносин. За це порушення роботодавцю також загрожує штраф у розмірі 30 мінімальних заробітних плат за кожного працівника (ст.265 Кодексу законів про працю України).
Марина Кушнір повідомила, що після роз’яснювальної роботи будуть проводитися інспекційні відвідування та невиїзні інспектування.
Інформаційно-роз’яснювальна робота інспекторів праці спонукає роботодавців поглянути під іншим кутом зору на стиль ведення свого бізнесу та згадати про соціальну відповідальність перед своїми працівниками. Під час таких заходів, і роботодавці, і наймані працівники мають можливість одержати саме ту інформацію, яка сприятиме реалізації їх особистих потреб, прав і можливостей у світі праці.
Таким чином, влаштовуючись на роботу неофіційно, працівник повинен чітко усвідомлювати: якщо зарплату виплачують «в конверті», то це призведе до позбавлення соціальних гарантій, належних умов праці та відсутності страхового стажу, а при досягненні пенсійного віку не буде права на реальну трудову пенсію!
Легальна праця та заробітна плата — це належно оформлені трудові відносини та відсутність штрафних санкцій, стабільна діяльність та збереження кадрового потенціалу, формування свого позитивного іміджу та підвищення соціальної відповідальності бізнесу до норм європейських стандартів.
Роботодавці, пам’ятайте, використання незадекларованої праці та недодержання мінімальних гарантій в оплаті праці – грубе порушення трудового законодавства!