Інформує Центр соціальних служб для сім’ї, дітей та молоді
Виховання підлітків ніколи не було і не буде легким завданням. Особливо, у випадку, коли дитина, прагнучи жити самостійним життям, тікає з дому. Батьки ночами не сплять, обдзвонюючи друзів, знайомих, лікарні, викликають поліцію, ночами обходячи всі можливі та неможливі місця, де могло б бути їх чадо. А вже на ранок або через декілька днів, дитина з’являється вдома, щиро не розуміючи, чому батьки хвилювалися або ж, навпаки, звинувачуючи у втручанні у особисте життя.
Чому ж підлітки йдуть з дому?
Причин, чому дитина тікає з дому може бути багато: конфлікти у сім’ї, в школі, суперечки між батьками, нав’язування дитині батьківської точки зору, бажання свободи і, навіть, проста цікавість та бажання пізнати щось нове.
Варто відзначити, що в основі дитячих втеч завжди лежить внутрішній конфлікт в родині, навіть якщо по суті він таким вже конфліктним не є. Відсутність можливості поговорити, розповісти про проблеми, порадитися – це теж внутрішній конфлікт в родині.
Найголовніше, про що варто пам’ятати батькам про дітей-підлітків – це їх внутрішні вікові протиріччя і прагнення свободи. Будь-які жорсткі заходи в цьому віці незмінно приведуть або до протесту дитини або до поступового перетворення в апатичну дитину, яка нездатна ні постояти за себе, ні вирішити свої проблеми. Подумайте про це, коли в черговий раз вам захочеться накричати на чадо за «двійку» або заборонити гуляти після 6-ї вечора, «бо я так сказала».
Якщо ж дитина втекла?·
Згадайте, що говорила вам ваша дитина в останні дні. Можливо, ви щось упустили або проігнорували.· Обдзвоніть всіх знайомих та друзів дитини. Можливо, хтось знає про його плани на вечір або проблеми. Бажано поговорити з їх батьками, щоб вони повідомили вам, якщо ваше дитя раптом з’явиться у них. · Перевірте одяг / речі дитини: чи пішов він «у чому є» або «з валізами». Заодно, на всякий випадок, чи всі гроші та цінності на місці.· Ніхто не знає, де дитина? Телефонуйте в швидку, чи не забирали з вулиці дитину такого віку. · Результатів немає? Звертайтесь у відділення поліції з фотографією дитини і його документами. Пишіть заяву і подавайте в розшук. Пам’ятайте: співробітники поліції не мають права не прийняти у вас заяву.
Дитина знайшлася?
Це головне! Обійміть свою дитину і скажіть, що ви її любите. І запам’ятайте, категорично не можна після повернення дитини:
- Нападати, кричати і застосовувати фізичну силу.
- Карати у будь-який спосіб.
- Демонстративно мовчати і ігнорувати дитину.
Кожен із нас прагне думати, що усе, що трапляється – трапляється із ким завгодно, тільки не зі мною. На жаль, це не так. Як не прикро, і в нашій громаді почастішали випадки, коли діти йдуть із дому. Протягом першого півріччя до Летичівського СЦСССДМ надійшло 3 звернення щодо подібних випадків. На даний час усі діти перебувають вдома. Із ними та їх батьками проводиться соціальна робота.