Летичівське районне управління Головного управління Держпродспоживслужби в Хмельницькій області просить власників корів-виробників молока сирого та молокопродуктів ознайомитись із «Пам’яткою по отриманню якісного молока в особистих підсобних господарствах населення» з метою забезпечення якості та безпечності молока у сучасних ринкових відносинах, гармонізації українських вимог до молока із вимогами ЄС, запровадження належних практик гігієни під час доїння корів, дотримання «холодового ланцюга».
Понад 70 % товарного молока, яке надходить на переробні підприємства області – це молоко від корів, які утримуються в особистих підсобних господарствах населення. Тому дуже важливо забезпечити його отримання, первинну переробку та заготівлю з дотриманням ветеринарно-санітарних правил, адже якість готової молочної продукції не може бути вищою за якість молока з кого вона виготовлена.
Шановні власники тварин для того, щоб виробляти молоко вищого, першого та другого ґатунків, а відповідно отримувати за нього більшу ціну, необхідно дотримуватись загальноприйнятих правил при утриманні тварин, їх доїнні та первинній обробці молока.
1. Вимоги щодо догляду за коровами:
1.1. Забезпечити корів доброякісними та повноцінними кормами.
1.2. Тварин необхідно утримувати в чистих, достатньо освітлених приміщеннях, які добре вентилюються.
1.3. Регулярно проводити побілку та дезінфекцію приміщень.
1.4. Для підстилки використовувати достатню кількість соломи або тирси, сухої та неушкодженої грибками.
1.5. Корів щоденно необхідно чистити щітками, а особливо забруднені ділянки мити теплою водою.
2. Ветеринарно-санітарні вимоги до доїння.
2.1. Перед доїнням дояр повинен помити руки з милом, одягнути спецодяг.
2.2. Підготовка вимені включає його огляд, масаж та обмивання теплою (43 – 45С) водою. Після цього вим’я необхідно витерти чистим рушником або одноразовою серветкою.
2.3. Перші цівки молока з кожної дійки здоюють в окремий посуд, ретельно оглядають на наявність згустків або пластівців(якщо вони є то корова хвора на мастит).
2.4. Видоюють решту молока та витирають дійки сухим рушником. Після доїння дійки можна змащувати спеціальними розчинами, які захищають їх від появи тріщин та дезінфікують(крем-емульсія «ДЕ», мазь «Захисна», крем «Доктор»).
2.5. Для доїння та зберігання молока необхідно використовувати ємності виготовлені з матеріалів дозволених Міністерством охорони здоров’я України. Заборонено використовувати оцинковані, мідні та іржаві ємності. Всі вони повинні бути промарковані олійною краскою та використовуватись або для доїння(літерою «Д»), або для миття вимені(літерою «В»).
2.6. Надоєне молоко слід негайно винести з корівника та процідити через 3-4 шари марлі або лавсан.
2.7. Призначене для реалізації молоко виливають в окремий посуд і ставлять в холодильник.
Молоко при температурі зберігання не вище 4 С – реалізовується протягом – 24 годин, не вище 6 С – 18 годин, не вище 8 С – 12 годин. В окремих випадках, коли молоко має температуру не вище ЮС, допускається його реалізація протягом 2 годин.
2.8. Зберігають молоко в закритому посуді окремо від сильно пахучих речовин. В процесі зберігання забороняється змішувати молоко різних надоїв (охолоджене і свіжовидоєне).
2.9. Після кожного використання посуд обполіскують теплою водою, миють щітками із застосуванням миючо-дезинфікуючих засобів та знов обполіскують теплою водою. Миття ганчірками заборонене. Якщо посуд миється тільки миючими засобами то можна його продезінфікувати пропарюванням. Для цього в посуд вливають 1 літр води, накривають кришкою і після її закипання витримують протягом 8-10 хвилин. Таку дезінфекцію необхідно проводити щоденно.
Тканинні фільтри після кожного використання перуть з застосування миючих засобів і дезінфікують кип’ятінням протягом 10 хвилин або прасують.
3. У разі використання доїльного апарату необхідно забезпечити його миття та дезінфекцію. Насамперед, необхідно видалити механічний бруд з поверхні обладнання за допомогою щіток чи води (під тиском). Перед санітарною обробкою, з метою видалення залишків молока, провести попереднє ополіскування теплою водою. В якості мийно-дезінфікуючих засобів для санітарної обробки доїльного апарату можна використовувати: «Біомой», «Датонал 77», «Фетенфернер», «Дезосепт Форте» та інші згідно з інструкції по використанні.
Його миття вручну виконувати по закінченні процесу доїння шляхом послідовного прокачування під дією вакууму 5-6 л 0,05-0,25% розчину Біомою та 5-6 л води. Доїльний апарат необхідно щотижня розбирати та ретельно промивати знімні деталі у 0,05-0,25% розчині Біомою за допомогою йоржів та щіток. Далі промити водою 35-40 ОС до повного видалення залишків миючо – дезінфікуючого засобу протягом 5 хвилин та висушити. Гуму для дійок та молочні трубки кожні 2 тижні необхідно обробляти 0,05-0,25% розчином Біомою з наступним промиванням водою протягом 5 хв. В якості мийних засобів, можна використовувати розчин кальцинованої соди 1,5% при температурі 45-500С, мийний технічний «ВІМОЛ» та інші, з послідуючою дезінфекцією обладнання гарячою водою, гострим паром чи хімічними дезінфектантами («Дезосепт Форте», «Хемодез НУК», «Еко-хлор» та ін.). Обладнання, яке не використовується після миття і дезінфекції більше 6 годин, повторно дезінфікується перед початком роботи.
Забороняється зберігати доїльні апарати і молочний посуд у корівнику.
3. Ветеринарне обслуговування тварин:
3.1. Власник зобов’язаний своєчасно надавати тварин для проведення профілактичних щеплень та досліджень згідно планів протиепізоотичних заходів.
3.2. Вся худоба повинна бути ідентифікована.
3.3. Результати досліджень та інформація про щеплення заносяться в ветеринарні картки до паспортів.
1.1. Щомісяця корів необхідно досліджувати на приховані форми маститів і в разі їх виявлення дозволяти здавання молока тільки після одужання тварин.
2. Забороняється реалізація сирого товарного молока :
– отримане від корів хворих на заразні хвороби;
– коли воно отримане від виснажених тварин;
– в перші сім днів після отелення корови та в останні сім днів лактації;
– при захворюванні корови маститом;
– при лікуванні тварин антибіотиками та іншими шкідливими для здоров’я людей ветеринарними препаратами;
– при обробках тварин ангельмінтиками (необхідно дотримуватися термінів очікування рекомендованих в інструкціях по використанню);
– якщо корова не досліджена на туберкульоз, лейкоз, бруцельоз;
– якщо тварина більше як місяць не досліджувалась на приховані форми маститів;
– від особистих підсобних господарств населення в разі захворювання членів їх сімей на туберкульоз чи інші антропозоонозні захворювання.
Власники тварин повинні проходити обов’язкові профілактичні медичні огляди і мати особисті медичні книжки.