Окрасою цьогорічної зими на водоймі в районі Щедрівської ГЕС селища Летичів стала зграя лебедів. Тут пернаті, зазвичай, проводять зиму. Місцеві жителі, діти, школярі з радістю навідуються до тварин, щоб помилувати око та погодувати їх.
Уже не перший рік птахи, вірні не лише своїм парам, а й традиціям, перечікують морози і хурделицю на Щедрівському водосховищі.
Пернаті не полохливі й охоче дозволяють себе погодувати. Птахи замерзають лише від того, що вони голодні, а не тому, що їм холодно. Коли птах голодний, в нього послаблюється енергетичний обмін, не вистачає тепла, яке виробляє організм і птах замерзає. А якщо є що їсти, то жодні морози для них не страшні взагалі. Саме тому в Летичівському НВК№3 складено графік надання щоденної допомоги пернатим друзям. Учні та педагогічний колектив годують лебедів кашею та змоченим зерном.
Рятуючи життя птахам, дитячі серця наповнюються добром і милосердям!
2 березня внаслідок низької нічної температури виникла загроза примерзання лебедів до криги.
До порятунку птахів долучилася Летичівська селищна рада та рятувальники Летичівського РС ГУ ДСНС. Було прийнято рішення відкрити шлюзи Щедрівської ГЕС. Рятувальники обстежили водойму з метою виявлення примерзших пернатих.
Внаслідок проведених оперативних дій усі лебеді залишилися живими та неушкодженими.
Довідково:
Розумно оберігаймо лебедів
Лебідь – шипун 100 років назад вважався рідкісним залітним птахом західних областей України. „Поселився” він у нас лише в 70-80 роках, відтоді його чисельність зростає. Ще в 1994 році науковці писали: “з певною долею вірогідності можна зробити висновок про початок формування гніздової популяції лебедів – шипунів на Поділлі і висловити припущення, що до початку нового тисячоліття ці птахи будуть гніздитися регулярно”. Як бачимо, передбачення вчених здійснилися.
Лебідь-шипун перебуває під охороною Директиви ЄС про охорону диких птахів, Бернської та Бонської конвенцій та Угоди про охорону афро-євразійських мігруючих водно-болотних птахів.
При зустрічі з цими птахами зверніть увагу на лапи. Якщо птах закільцьований, спробуйте зчитати або сфотографувати номер кільця – це цінна наукова інформація. Надсилайте її в Український центр кільцювання птахів. (адреса).
Лебідь – шипун оселяється на ставах та озерах різного розміру по всій Україні. Це великий птах, вагою до 12 кг, з розмахом крил 2 м. Самці мають “ѓулі” над дзьобом, у самки цей наріст менший. Молоді птахи сірого кольору (пригадуєте казку “Гидке каченя”?), а дорослого оперення набувають на третій рік життя. Лебеді будують гнізда в заростях очерету в сухому місці, або на воді.
Відомо, що птахи легко переносять морози і погану погоду, тривалий час не можуть рухатися або ж переміщаються зовсім повільно, щоб не витрачати енергію. У сильний холод взимку птах сидить на крижаному березі, лапки підібрані під тулубом. Орнітологи і зоологи в один голос відзначають, що годувати птахів, які живуть на волі в природному середовищі існування, потрібно тільки при низьких температурах і при різних фізичних ушкодженнях і захворюваннях.
У багатьох містах України лебеді гніздяться або зупиняються зимувати на озерах у міських парках, де їх щедро підгодовують хлібом та печивом. Не варто це робити, адже така їжа зовсім неприродна для лебедів. В природі вони харчуються водними рослинами, водоростями, травою, іноді молюсками, хробаками або навіть жабами. На водоймах їм вистачає природного корму, тому утримайтеся від бажання підгодувати птахів. Якщо ж ви дуже хочете зробити фотографії чи помилуватися птахом зблизька, підготуйте злегка відварений ячмінь, перлову кашу або комбікорм для птахів.
Одночасно просимо розумно оберігати цих красенів, у жодному разі не намагатися переселяти їх у теплі приміщення, бо така надмірна турбота тільки зашкодить. Це слід робити у випадках поранення чи примерзання птахів до льоду. Після визволення з льодового полону кінцівки птаха потрібно занурити в холодну воду.
Вдячність усім небайдужим людям за турботу.