26 жовтня голова Летичівської селищної ради Ігор Тисячний взяв участь у всеукраїнській науково-практичній конференції «Розвиток місцевого самоврядування. Становлення інституту старости», яка проходить у Хмельницькому.
Конференція проходить за участі президента Української асоціації районних та обласних рад, голови Харківської обласної ради Сергія Чернова, керівника проекту Фонду Ганса Зайделя в Україні, Республіці Молдова та Румунії Даніеля Зайберлінга, представників Апарату Верховної Ради України, Національного агентства України з питань державної служби, голів та старост об’єднаних територіальних громад Хмельниччини, науковців провідних вишів України, навчальних інституцій Німеччини, програми U-LЕAD з Європою, «Корпусу миру» та викладачів-експертів, які були задіяні в реалізації Проекту Фонду Ганса Зайделя.
Організатором конференції є Хмельницький Центр перепідготовки та підвищення кваліфікації працівників органів державної влади, органів місцевого самоврядування, державних підприємств, установ і організацій.
Зазначений науково-практичний захід проводиться в рамках заключного етапу проекту «Староста об’єднаної територіальної громади та громадськість: виклики сьогодення», який реалізується спільно з Хмельницькою обласною радою, Хмельницькою облдержадміністрацією за сприяння Представництва Фонду Ганса Зайделя в Україні від січня до листопаду 2017 року. За цей період на базі Центру провчилися 180 старост за програмою тематичного короткострокового семінару «Староста та громадськість: виклики сьогодення».
Метою конференції є розповсюдження досвіду Хмельницької області з впровадження реформи місцевого самоврядування. Програмою заходу передбачено обговорення актуальних питань з проблематики розвитку місцевого самоврядування в Україні, зокрема становлення інституту старости як нової інституції системи місцевого самоврядування, кадрового забезпечення процесів децентралізації тощо; представлення науково-практичного посібника «Становлення інституту старости: перші кроки».
Голова обласної ради Михайло Загородний у своєму виступі зауважив, що громади краю у 2014 році повірили у можливість децентралізації, у результаті чого на території Хмельниччини успішно діє 26 об’єднаних територіальних громад. Завдяки державній підтримці розвиваються об’єкти інфраструктури ОТГ, окрім того, завдяки ефективному діалогу з бізнесом спостерігається різна тенденція росту надходжень місцевих бюджетів.
За словами Михайла Загородного, запустити процес об’єднання громад вдалося завдяки спільним зусиллям Хмельницького Центру підвищення кваліфікації, обласної ради та облдержадміністрації. Оскільки саме тут протягом 2015-2017 років пройшли навчання більше 7 тисяч депутатів рад різних рівнів та посадових осіб місцевого самоврядування. Окрім того, протягом поточного року за програмою «Староста та громадськість: виклики сьогодення» пройшли підготовку усі 180 старост ОТГ.
Михайло Загородний виступив перед учасниками всеукраїнської конференції із презентацією «Реформування місцевого самоврядування на території Хмельницької області».
Очільник обласної ради зауважив, що для впровадження реформи децентралізації в Україні важливим є узагальнений досвід інших країн. Маючи позитивні результати та успішні практики окремих ОТГ на Хмельниччині, першочерговим залишається гостра потреба фахівців, зокрема, з розробки стратегій об’єднаних територіальних громад.
Президент Української асоціації районних та обласних рад, голова Харківської обласної ради Сергій Чернов підкреслив, що першочерговість питання підготовки кадрів дозволила Хмельниччині на практиці створити міцне підґрунтя для реалізації законів та нормативних актів. У своєму виступі він т також зупинився на актуальних питаннях розвитку територіальних громад держави загалом, зокрема, в аспекті проблемних питань становлення громад.
Сергій Чернов поінформував про загальноукраїнські показники процесу об’єднання. Так, у 2015-2017 роках створено 665 спроможних територіальних громад, з яких 252 очікують перших виборів. До нових спроможних громад увійшли 3 118 територіальних громад або 27,8% від загальної кількості рад базового рівня. Там проживає 5,7 млн осіб – 13,4% населення України.
Президент УАРОР торкнувся питання професіоналізації служби в органах місцевого самоврядування на прикладі досвіду Європи для України, підготовки та перепідготовки кадрів для владних органів.
З інформацією про підвищення рівня професійної компетентності посадових осіб місцевого самоврядування та співпрацю з Хмельницьким Центром виступив директор Хмельницького центру перепідготовки та підвищення кваліфікації працівників державної влади, органів місцевого самоврядування, державних підприємств, установ та організацій Микола Баюк.
Про досвід своєї діяльності розповіли директор Волинського ЦППК Тетяна Литвиненко, Запорізького – Любов Яновська та Івано-Франківського – Богдан Волошинський.
З інформацією про децентралізацію і територіальну консолідацію в Україні виступив член делегації України в Конгресі місцевих та регіональних влад Ради Європи (2007-2016), доктор державного управління, професор, заслужений юрист України Віталій Олуйко.
Директор Хмельницького відокремленого підрозділу установи «Центр розвитку місцевого самоврядування» Сергій Яцковський розповів про роль і значимість Центрів розвитку місцевого самоврядування в процесах децентралізації, зокрема про досвід Хмельницької області.
Про діяльність та роль старости в об’єднаній територіальній громаді, про досягнення, шляхи активізації участі громадськості у вирішенні питань місцевого значення ділилися окремі керівники та старости об’єднаних громад Хмельниччини.
За матеріалами Хмельницької обласної ради