Про нововведення в галузі медицини та, зокрема, медичну реформу зараз чути скрізь.
Перший етап медреформи в Україні повинен був стартувати 1 липня 2017 року, але народні депутати відклали ухвалення законопроектів № 6327; 6604 до вересня 2017 року.
Українське суспільство відчуває гостру потребу у реформуванні медицини і, схоже, нарешті надходить час рішучої діяльності у цьому полі. Проект закону вже було ухвалено Урядом, а в разі успішного прийняття цієї осені він вступить в дію вже з 2018 року.
Детальніше розповіли про перспективи у галузі первиної медицини головний лікар Летичівського ЦПМСД Наталія Кухарук та її заступник – сімейний лікар Юрій Бабяк, які пролили світло на деякі особливості реалізації медичної реформи у сільській місцевості.
Що ж нового нам принесе вищезгаданий закон? Якісна медицина стане доступною та ближчою кожному. Стартуватиме реформа з первинної ланки медицини, тобто сімейних лікарів, терапевтів та педіатрів.
У першу чергу повинні будуть змінитися умови обслуговування пацієнтів. Спершу людині потрібно буде обрати собі сімейного лікаря, орієнтуючись на загальний рейтинг в системі, суспільну думку, власні вподобання. Місце реєстрації (прописка) відтепер не матиме значення. Лікар із пацієнтом укладатимуть угоду – або за потреби під час першого візиту, або навіть заздалегідь. Після чого дані пацієнта вноситимуться до єдиної електронної бази «еHealth». Електронна платформа міститиме всі державні та приватні клініки країни, дані про лікарів та облікові карти пацієнтів. Станом на сьогодні вона вже доступна до ознайомлення та наповнюється даними. «еHealth» дасть можливість швидко отримати доступ до своєї медичної інформації пацієнту, а лікарю, замінить об’ємні паперові носії, систематизує дані. Лікарям стане простіше поставити діагноз враховуючи цілісну картину здоров’я пацієнта. Лікарі виписуватимуть електронні рецепти, які неможливо підробити. Буде розширено перелік ліків, вартість яких за рецептом від сімейного лікаря повністю або частково відшкодовується державою за програмою «Доступні ліки».
Відвідувати заклади первинної ланки медицини стане також простіше, адже, щоби потрапити до того чи іншого лікаря, достатньо буде записатись на прийому в особистому кабінеті електронної системи, обравши найбільш комфортний час або подзвонити до лікаря, записатися на прийом та з’явитися на призначену годину. Електронна база матиме навіть дані про відсутність лікаря на робочому місці у зв’язку із відпусткою, навчанням, відрядженням, терміновим виїздом. Такі механізми вже давно діють в приватних клініках та за кордоном. Вони себе гарно зарекомендували, оптимізуючи час та трудові ресурси, у чому пересвідчилася Наталія Кухарук під час візиту до медичних закладів країн Європи, організованим Асоціацією французько-української співпраці у сфері охорони здоров’я та фармації ASFUDS. Працюючи в електронній системі, лікарі матимуть змогу рекомендувати пацієнтові профільних спеціалістів у будь-якому куточку країни, але право вибору залишається за пацієнтом. Проте, як наголошує, головний лікар – відвідування профільних спеціалістів можливе буде лише з направленням від сімейного лікаря.
Електронна система дозволить спланувати робочий день лікаря, завдяки інформації про перелік пацієнтів, їх попередні обстеження, висновки лікарів, а отже – і краще підготуватись до прийому.
Ще однією інновацією стане телемедицина. МОЗ дає таке визначення телемедицини: «напрямок медицини, а саме: комплекс дій, технологій та заходів, що застосовуються при наданні медичної допомоги, з використанням засобів дистанційного зв’язку у вигляді обміну електронними повідомленнями (у випадках, коли відстань є критичним чинником)». За словами головного лікаря Наталії Кухарук, з часом всі ФАПи та амбулаторії громади буде забезпечено доступом до інтернету, а 9 ноутбуків із центральним сервером вже закуплено, все готове до роботи. Це дозволить фельдшерові проводити лікування із профільним лікарем дистанційно, не виїжджаючи з села. Наприклад, вести онлайн-огляд, надсилати результати кардіограм, миттєво обмінюватися результатами обстежень. Та вже тоді вирішувати – транспортувати людину до центру первинної медико-санітарної допомоги чи ні.
Зміни на собі відчують не тільки пацієнти, а й лікарі. Зокрема зміниться система оплати праці. Тепер «гроші ходитимуть за пацієнтом», тобто кожна людина, яка отримала допомогу у лікаря, формує його дохід. Кожна послуга матиме свою вартість, яку держава відшкодовуватиме лікарю у 100% обсязі.
Зокрема середня ставка для сімейного лікаря за приписану людину у 2018 році складатиме 370 грн. Річний тариф за літню людину (65+) та малюка вдвічі більший за тариф на чоловіка 25 років.
Крім того, за словами сімейного лікаря Юрія Бабяка, лікар первинної ланки матиме окремий бюджет на аналізи для пацієнтів.
Здорова конкуренція підвищуватиме рівень якості надання послуг медичними працівниками, адже лікарі змагатимуться за кількість пацієнтів. Наталія Кухарук наголошує на доцільності своєчасного вибору свого сімейного лікаря вже сьогодні. Хоча вступ закону у дію і планується з першого січня 2018 року, проте кількість місць в одного лікаря є обмеженою, вона складає 2000 чол. Лікар має право відмовити в укладанні угоди, але лише після того, як набере необхідну кількість пацієнтів. Наталія Кухарук стверджує, що, відносно до прийнятих норм, Летичівський центр первинної медицини не відчуватиме дефіциту у лікарях.
Юрій Бабяк коментує ще одне нововведення: «Медична реформа повністю змінить підхід до стосунків лікар-пацієнт. Одним з основних завдань лікаря буде не тільки лікування хвороб, а й системний контроль хронічних захворювань, регулярне обстеження пацієнта, максимальна турбота про його здоров’я. Тобто, з моменту підписання угоди не тільки пацієнт звертатиметься за допомогою та лікуванням, а також і лікар регулярно нагадуватиме пацієнтові про планові обстеження, чим забезпечить виявлення хвороб на ранніх стадіях або навіть дозволить упередити їх виникнення.
Але за невиконання пацієнтом умов лікування, неявку на обстеження та інших порушень, які несуть загрозу власному життю та здоров’ю, угоду з пацієнтом може бути розірвано в односторонньому порядку.
Реформа дасть можливість лікарям консультувати хворого по телефону. Для цього міністерство уже підготувало два накази: «Про удосконалення системи кардіологічної допомоги у закладах охорони здоров’я» та «Про порядок надання медичної допомоги бригадами екстреної (швидкої) медичної допомоги пацієнтам з гострим коронарним синдромом з елевацією сегменту ST».
Також з 1 січня 2018 року планується зміна моделі фінансування системи охорони здоров’я в Україні на первинній ланці. Оплата за надану медичну послугу пацієнту за єдиним тарифом на вторинній і третинній ланці буде впроваджуватися з 2019 року.
Розмову вела Юлія Березовська-Чупа, головний спеціаліст сектору організаційно-кадрової роботи Летичівської селищної ради