Упродовж трьох днів, від 23 до 25 червня, понад 400 учасників Форуму з України, Польщі, Угорщини, Румунії на найвищому рівні обговорювали теми регіонального розвитку, децентралізації, транскордонної співпраці, енергоефективності та роботу органів місцевого самоврядування.
Серед учасників – очільники обласної влади та місцевого самоврядування, парламентарі, урядовці, маршалки воєводств, представники профільних комітетів Верховної Ради України, дипломатичного корпусу, неурядових організацій, міжнародних фондів і програм. Організаторами заходу виступили Львівська обласна рада, Асоціація місцевих рад «Ради Львівщини» та «Єврорегіон Карпати-Україна».
Голова Хмельницької обласної ради Михайло Загородний взяв участь у другому Форумі місцевого розвитку, що стартував 23 червня у Трускавці Львівської області.
На урочистому відкритті Форуму учасників вітали: голова Львівської обласної ради Олександр Ганущин, голова Львівської обласної державної адміністрації Олег Синютка та міський голова Трускавця Андрій Кульчинський.
Першу пленарну дискусію «Децентралізація: вектори руху для посилення спроможностей місцевих громад» було присвячено обговоренню актуальних питань реформ децентралізації влади в Україні, а також проблемам та перспективам розвитку об’єднаних громад. У заході взяли участь: перший заступник Міністра регіонального розвитку, будівництва та житлово-комунального господарства України В’ячеслав Негода, голова Державної регуляторної служби України Ксенія Ляпіна, голова Хмельницької обласної ради Михайло Загородний, депутат Національної Асамблеї Угорщини Ярослава Хортяні, голова Сучавської повітової ради Румунія Георге Флутур, Віце-маршалек Сейму Республіки Польща Ришард Терлецкі.
Перший заступник Міністра регіонального розвитку, будівництва та житлово-комунального господарства України В’ячеслав Негода акцентував увагу на тому, що в результаті процесів децентралізації передаються місцевим громадам не тільки повноваження і ресурси, а й відповідальність перед громадою.
«Децентралізація – це реформа номер один, це саме той інструмент, який дає можливість передати не тільки повноваження, передати не тільки ресурси на місця, а основне – передати відповідальність, знову ж таки в першу чергу перед громадою, перед людьми. Маючи цей третій компонент децентралізації – відповідальність, місцева влада ніколи не зробить стільки помилок, які може допускати влада, що не формується громадянами», – зазначив В’ячеслав Негода.
Голова Державної регуляторної служби України Ксенія Ляпіна зауважила: «Якщо ми хочемо посилити демократію, то децентралізація – це наш шлях. Чи є негативи в децентралізації? Я би переформулювала: є ризики і виклики, а от чи стане це негативом, чи ми знайдемо відповіді на ці виклики, – це все залежить від нас».
Відповідаючи на запитання модератора дискусії Вадима Карп’яка про переваги та недоліки децентралізації, голова Хмельницької обласної ради Михайло Загородний констатував: «Коли ми говоримо про переваги чи недоліки децентралізації, я б хотів зазначити, що на Хмельниччині я не побачив недоліків, я бачу тільки переваги і вважаю, що недоліки відчують ті, хто найпізніше сідатиме в цей поїзд та намагатиметься наздогнати останній вагон. Звичайно, є певні ризики: ми досить швидко рухаємось і на законодавчому рівні існує ряд неврегульованих досі питань. До недоліків можна віднести лише те, що не всі розуміють, що в результаті реформи має виграти територія, має виграти громада, а не мають бути забезпеченими один чи два посадовці можливістю перебування на тій чи інший посаді».
Депутат Національної Асамблеї Угорщини Ярослава Хортяні, говорячи про економічний аспект децентралізації, акцентувала, що економічне зростання України – це також зброя проти російського агресора.
Варто зазначити, що Михайло Загородний наголосив на успішності впровадження освітньої реформи на території регіону. Відбувається оптимізація освітніх закладів та управлінської структури. «В першу чергу школа – це не місце працевлаштування, школа має бути місцем, де можна здобути ефективні знання. Якщо громада приймає рішення і має можливість організувати довезення учнів за 10-15 кілометрів до ефективної школи з нормальною матеріально-технічною базою, гарним викладацьким складом, якщо між учнями буде конкуренція, там дитина зможе здобути знання. А саме освічені люди зможуть ефективно збудувати громаду, збудувати Україну».
Загалом же під час Форуму відбулися більше 10 пленарних дискусій. Окрім того, захід став тим відкритим майданчиком, де його учасники могли за особистими зустрічами вести успішний діалог і перемовини.
За матеріалами Хмельницької обласної ради