Сьогодні, 14 березня, неподалік вежі Летичівської фортеці, біля пам’ятника Устимові Кармалюку провідний бібліограф – краєзнавець Летичівської публічної бібліотеки Володимир Борисов провів відкриту лекцію, присвячену життю та діяльності народного месника.
Здавалося би, постать Подільського Робін-Гуда достатньо глибоко вивчена науковцями та знайома кожному мешканцеві Летичівщини, але попри це лекторові вдалося здивувати присутніх та змусити поглянути на історичні факти зовсім під іншим кутом. Зокрема, Володимир Володимирович наголошував на тому, що образ розбійника та бандита, який останнім часом намагаються конструювати деякі дослідники історії Поділля, розбивається в друзки об протоколи судових засідань ХІХ ст, де задокументовано, що Кармалюк вільно володів п’ятьма мовами, а також об свідчення селян, що проходили по його справі. Крім того, як зазначив науковець, кількість народних пісень, в яких оспівуються діяння Кармалюка, лише підтверджують той факт, що він залишився героєм у очах народу.
“Пісні про бандитів не живуть століттями”, – зазначив Володимир Борисов.
Не може не тішити, що до лекції долучилися не тільки школярі Летичівської громади, які завчасно знали про місце і дату проведення, але і випадкові перехожі, які, спинившись послухати на хвилинку, залишилися із історіями про Кармалюка до кінця лекції.