Роз’яснення щодо здійснення виконавчою дирекцією Фонду заходів, спрямованих на відновлення фінансування витрат на медичні та соціальні послуги для потерпілих на виробництві
З метою врегулювання на законодавчому рівні питання відновлення фінансування витрат на медичну та соціальну допомогу потерпілим від нещасних випадків на виробництві або професійних захворювань та застрахованим особам, передбачену Законом України «Про загальнообов’язкове державне соціальне страхування» від 23.09.1999 № 1105-XIV, але припинену на період дії карантину Законом України «Про внесення змін до Закону України «Про Державний бюджет України на 2020 рік» від 13.04.2020 № 553-IX, виконавча дирекція Фонду соціального страхування України звернулась до Комітету Верховної Ради України з питань соціальної політики та захисту прав ветеранів і Міністерства соціальної політики України, як органу державного нагляду у сфері соціального страхування, щодо усунення встановлених обмежень.
Також виконавчою дирекцією Фонду соціального страхування України цілком підтримано проект Закону України «Про внесення змін до розділу ІІ «Прикінцеві положення» Закону України «Про внесення змін до Закону України «Про Державний бюджет України на 2020 рік» щодо соціального страхування» (реєстр. № 3692-1 від 06.07.2020), спрямованого на усунення обмежень на здійснення видатків Фондом соціального страхування України на оплату лікування в реабілітаційних відділеннях санаторно-курортного закладу після перенесених захворювань і травм, медичні та соціальні послуги для потерпілих від нещасних випадків на виробництві або професійних захворювань та відновлення належної роботи системи соціального страхування в Україні.
Додатково зазначаємо, що відповідно до пункту другого частини 5 прикінцевих положень Закону України «Про внесення змін до Закону України «Про Державний бюджет України на 2020 рік», який набрав чинності з 18.04.2020, на період дії карантину, установленого Кабінетом Міністрів України з метою запобігання поширенню на території України гострої респіраторної хвороби COVID-19, спричиненої коронавірусом SARS-CoV-2, Фонд соціального страхування України здійснює поточні видатки на такі страхові виплати:
– допомога по тимчасовій непрацездатності;
– допомога по вагітності і пологах;
– щомісячні страхові виплати потерпілим від нещасних випадків на виробництві або професійних захворювань та членам їх сімей;
– витрати на лікування потерпілих від нещасних випадків на виробництві або професійних захворювань;
– витрати на протезування та придбання спеціальних засобів пересування.
Таким чином Фонд соціального страхування України на період дії карантину припинив фінансування витрат на придбання лікарських засобів та виробів медичного призначення, спеціальний медичний та постійний сторонній догляд, побутове обслуговування, додаткове харчування, санаторно-курортне лікування для потерпілих від нещасних випадків на виробництві або професійних захворювань, а також на оплату лікування в реабілітаційних відділеннях санаторно-курортного закладу після перенесених захворювань і травм за страхуванням у зв’язку з тимчасовою втратою працездатності.
При цьому, належні суми витрат на спеціальний медичний та постійний сторонній догляд, побутове обслуговування, додаткове харчування нараховуються відповідно до вимог Закону України «Про загальнообов’язкове державне соціальне страхування» та діючих нормативно-правових актів, але будуть перераховані на рахунки потерпілих після припинення дії обмежень, встановлених Законом України «Про внесення змін до Закону України «Про Державний бюджет України на 2020 рік».
Відшкодування витрат за самостійно придбані лікарські засоби, вироби медичного призначення та гігієнічні вироби (підгузники або пелюшки) буде також здійснено після припинення дії встановлених обмежень.
Інфікування медичних працівників Летичівського та Старосинявського районів на COVID-19
В умовах поширення коронавірусної хвороби медичні працівники першими приймають на себе удар епідемії COVID-19 та піддають своє здоров’я величезному ризику.
Відповідно до нормативних актів, прийнятих з початку пандемії, респіраторну хворобу COVID-19, спричинену коронавірусом SARS-CoV-2, віднесено до переліку професійних захворювань. Тому випадки інфікування медичних працівників під час виконання професійних обов’язків розслідуються як гостре професійне захворювання.
На сьогоднішній день до Летичівського відділення управління виконавчої дирекції Фонду соціального страхування України в Хмельницькій області надійшло 10 повідомлень про підтверджені випадки гострого професійного захворювання медичних працівників на коронавірусну інфекцію COVID-19.
По всіх випадках створені комісії з розслідування гострих професійних захворювань, викликаних COVID-19, за участі страхового експерта з охорони праці Старокостянтинівського відділення управління виконавчої дирекції Фонду в Хмельницькій області. Станом на 15.09.20 р. робота зазначених комісій триває.
Основними принципами профілактики інфекційних хвороб є дотримання підприємствами, установами, організаціями незалежно від форм власності та громадянами санітарно-гігієнічних та санітарно-протиепідемічних правил і норм при здійсненні будь-яких видів діяльності.
Щоб убезпечити себе від інфікування коронавірусною хворобою на робочому місті слід дотримуватись наступних правил:
верхній одяг зберігайте в окремій закритій шафі, яка використовується тільки для верхнього одягу;
перед роботою ретельно вимийте руки з милом, а тоді обробляйте їх спиртовмісним антисептиком. На сьогоднішній день це обов’язкова процедура в разі будь-яких контактів із (потенційно) забрудненими об’єктами. Особливу увагу приділіть нігтям (там накопичується найбільше бруду).
у разі частого користування антисептиком застосовуйте крем для рук, щоб уникнути підсушування та утворення тріщин шкіри, через які можливе інфікування вірусом COVID-19;
робоче місце, стіл, клавіатуру, «мишку», відкриті полки та інші поверхні кабінету протріть разовою серветкою з дезінфікуючим засобом для обробки поверхонь, на початку роботи та в кінці робочого дня;
провітрюйте приміщення через кожні 2-3 години;
обмежте спілкування з колегами, робочі місця яких в інших приміщеннях (кабінетах), виробничі питання вирішуйте через засоби телефонного зв′язку;
поза межами свого робочого приміщення, при відвідуванні місць загального користування (санвузол, санітарні кімнати) одягайте маску;
правильно користуйтеся засобами індивідуального захисту, а саме: знімайте маску не доторкаючись до зовнішньої поверхні, користуйтесь не більше 2-х годин та утилізуйте лише в закриті ємності.
Для проведення дезінфекції потрібно використовувати дезінфекційні засоби, які дозволені до застосування в Україні та забезпечують ефективне знезараження вірусних інфекції.
Необхідно дотримуватись інструкції до кожного окремого дезінфекційного засобу, в тому числі щодо дотримання його ефективної концентрації та експозиції (дотримання часу перебування на обробленій поверхні).
Летичівське відділення УВД
ФССУ в Хмельницькій області